RAZVOJNE OBLIKE ČEBELE
Jajčece – ličinka (žerka) – buba – mlada čebela
Ves razvoj v jajčecu poteka 72 ur. Po legi jajčeca v satni celici lahko ocenimo njegovo približno starost. V zaleženi satni celici je jajčece prvi dan postavljeno skoraj navpično, drugi dan je nagnjeno, tretji dan pa leži na dnu celice. Razvoj matice traja 16 dni, delavke 21 dni in trota 24 Optimalna temperatura za razvoj je 32–35 0C. Znižanje temperature v katerikoli fazi razvoja čebele kakor tudi nezadostna prehranjenost zalege vplivata na podaljšanje razvoja čebele. Zalega na periferiji potrebuje za svoj razvoj dalj časa kot zalega v srednjem delu čebeljega gnezda..
. Jajčece in embrionalni razvoj
Jajčece, ki ga matica zaleže na dno satne celice, je valjaste oblike in nekoliko ukrivljeno. Ko je zarodek razvit, se iz jajčeca izleže mlada ličinka.
2. Ličinka ali žerka
Ličinka ima glavo in telo. Telo je brez zunanjih nog in kril. Sestavljeno je iz 13 segmentov, ki niso oblikovani v oprsje in zadek kot pri odrasli čebeli. V čebelji družini mlade čebele krmilke ličinki zagotavljajo intenzivno prehranjevanje, saj jo zalijejo z mlečkom, tako da plava v njem in ga žre, od tod tudi ime žerka. Ličinke čebel delavk in trotov dobijo v prvih treh dneh za hrano matični mleček, kasneje pa so matičnemu mlečku primešane tudi druge sestavine, ki zmanjšajo kvaliteto hrane. Matično ličinko čebele krmilke ves čas razvoja krmijo z matičnim mlečkom.
3. Buba
Stadij bube je zadnja faza razvoja pred izleženjem odrasle čebele. V tem stadiju se razvijejo glava, tipalnice, oči, ustni aparat, oprsje, noge, zadek in krila
Razvoj barve telesnega pokrivala nam služi za določitev starosti bube. Buba ne spreminja velikosti in oblike na zunaj, spreminjajo pa se notranji organi in mišičje, ki dobi zgradbo in obliko odrasle čebele. Ta stadij traja pri delavki in trotu 8–9 dni in 4–5 dni pri matici, sledi pa še zadnja levitev pred oblikovanjem odrasle žuželke.
4. Razvoj odrasle čebele
Delavka že v prvih urah po izleženju sama jemlje cvetni prah, uskladiščen v satnih celicah. Največ cvetnega prahu konzumirajo pet dni stare delavke. V tem obdobju dobijo nekaj hranilnih snovi tudi od čebel krmilk. Trotom in maticam po izleženju hranilne snovi posredujejo izključno čebele krmilke. Pri trotih se spolne žleze razvijejo v
dvanajstih dneh, pri matici pa jajčniki ostanejo majhni do začetka zaleganja, to je še 2 do 4 dni po parjenju.
4. Razvoj odrasle čebele
Razvoj je odvisen od preskrbljenosti mladih čebel s proteinsko hrano. Nezadostna preskrbljenost s proteini v tem obdobju povzroči nepravilen razvoj žlez in skrajšano življenjsko dobo čebel. Delavka že v prvih urah po izleženju sama jemlje cvetni prah, uskladiščen v satnih celicah. Največ cvetnega prahu konzumirajo pet dni stare delavke. V tem obdobju dobijo nekaj hranilnih snovi tudi od čebel krmilk. Trotom in maticam po izleženju hranilne snovi posredujejo izključno čebele krmilke. Pri trotih se spolne žleze razvijejo v
dvanajstih dneh, pri matici pa jajčniki ostanejo majhni do začetka zaleganja, to je še 2 do 4 dni po parjenju. Podobni dejavniki vplivajo tudi na težo in velikost izleženih matic. Pri umetni vzreji matic je zato potrebno zagotoviti vse pogoje za njihov optimalni razvoj. Teža matice je povezana s številom jajčnih cevk v jajčnikih, kar vpliva na plodnost matice in razvoj čebelje družine.